BOZOK ÜNİVERSİTESİ

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZDAN SELAM VAR


 

Çok Değerli Akademik ve İdari Personelimiz;

 

Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL'ün YÖK Başkanımız, YÖK Üyeleri ve Üniversite Rektörlerine Çankaya Köşkü'nde verdiği yemekte yaptığı açıklama, mesaj ve selamlarını sizlere iletmekten büyük bahtiyarlık duyuyorum.

 

Türkiye Yükseköğretiminin yeniden şekillendiği bu zaman diliminde ülkemizde ve dünyada rekabete hazır bir üniversite hayalini elbirliği ve güç birliğiyle hep beraber gerçekleştireceğimiz umuduyla toplantıda Sayın Cumhurbaşkanımızın çok değerli tespit, temenni ve önerilerini sizlerle paylaşmak mecburiyetini bir sorumluluk olarak telakki etmekteyim. Bu tespit ve önerilerin Üniversitelerimiz için birer uyarı ve TALİMAT olarak algılanması gerektiğini hatırlatmakta fayda mülahaza ediyorum. Evrensel ölçekte bilimsel özgürlük, idari özerklik ve mali denetlenebilirlik kıstasları dahilinde, özellikle bizim gibi Anadolu'da kurulan ve ayakta kalma mücadelesi veren, ayrıca topluma hesap verme borcu bulunan Devlet Üniversiteleri için bu uyarı ve talimatların yol gösterici önemi bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajlarını maddeler halinde sizlerin dikkatine sunmak istiyorum:

 

1) Sayın Cumhurbaşkanımız sözlerine Türkiye Yükseköğretiminin son 20 yılda geldiği noktayı özetleyerek başlamışlardır. YÖK'ün 2007 yılında 2015 için koyduğu hedeflere 2010'da ulaşıldığı, üniversitesiz ilimizin kalmadığı, devlet üniversiteleri yanında vakıf üniversitelerinin de kendilerini ispat ettiği ifade edilmiştir.

 

2) Her üniversitenin kendisine bir rol ve kalite çıtası tayin etmesi gerekmektedir. Üniversitemiz sıradanlaşarak bir "yüksek lise" haline mi gelecek yoksa dünya üniversiteleri arasında kendisine hak ettiği bir yer mi bulacak? Aralık ayında öne sürdüğümüz Eylem Planımızda da belirttiğimiz gibi belli tematik alanlarda isim yapma ve "şantiye görünümünden" hızla uzaklaşarak yaşanabilir bir evrenkent yaratma düşüncemiz bugün daha da önem kazanmıştır.

 

3) Sayın Cumhurbaşkanımızın özenle üzerinde durduğu bir başka husus ise üniversitelerin yerelleşme tehditi ile karşı karşıya olmasıdır. Şehirle bütünleşelim, vizyoner liderlik rolümüzün farkında olalım, ilimize lokomotiflik yapalım ama asla mahallileşmeyelim düşüncesine vurgu yapılmıştır.

 

4) Daha önce de defaatle belirttiğim gibi yapılması gerekenlerin başında KALİTE unsuru gelmektedir (http://mmf.bozok.edu.tr/bulten/download/mayis_2011.pdf; http://basin.bozok.edu.tr/news.php?readmore=378). Ulusal ve uluslararası alanlarda başarılara imza atacak şekilde çalışmalara odaklanmamız gerekmektedir. Üniversiteyi liseden farklı kılan eğitim-öğretim yanında öğretim üyesi, öğrenci ve mezunlarımız vasıtasıyla araştırma-geliştirme ve toplumsal katkı rolümüzü diğer üniversitelerle rekabet edebilecek şekilde nitelikli hale getirmemiz gerekmektedir.

 

5) İçe kapalılığı da Sayın Cumhurbaşkanımız önemli eksiklikler arasında saymaktadır. Gerek öğretim üyesi gerekse öğrenci açısından dışa açık olmamız gerektiği ve dışarıdan Türkiye'ye nitelikli yabancı öğrenci ve öğretim üyesi çekmenin liderlik rolünü üstlenen ülkemiz için lüzumuna dikkat çekilmiştir. Bu arada Sn Cumhurbaşkanımızın şu sözlerini de sizlerle paylaşmadan geçemeyeceğim: İyi bir öğretim üyesinin barakada da olsa nitelikli ders verebileceği; buna karşın kendini yenilemeyen, dünyadan bihaber ve yetersiz bir öğretim üyesinin ise 5 yıldızlı tesislerde de olsa verdiği dersin bir önemi olmadığı aynen bu şekilde ifade edilmiştir.

 

6) Yeni YÖK yasası ve Strateji Belgesi çalışmaları ile ilgili bilgiler de veren Sayın Cumhurbaşkanımız, rektörler vasıtasıyla tüm öğretim üyelerine selamlarını iletmişlerdir.

 

Tüm akademik, idari ve sözleşmeli personelimiz ile kamuoyuna saygıyla duyurur; Türkiye Cumhuriyetinin hedeflerine paralel olarak Bozok Üniversitesi'nin ve Yozgat İlinin her alanda stratejik gelişim hedeflerine hep birlikte ulaşacağımız inancıyla tüm ilgililere en kalbi selamlarımı sunarım.

 

Prof.Dr. Tamer UÇAR

Bozok Üniversitesi Rektörü

27.03.2012

 

NOT 1: Sayın Cumhurbaşkanımızın yemekli davette yaptığı konuşma ve resmi haber metni için tıklayınız: http://www.tccb.gov.tr/haberler/170/82458/cumhurbaskani-gulden-universite-rektorlerine-gittiginiz-sehirlerin-seviyesini-yukseltmelisiniz.html

 

NOT 2: Her türlü görüş ve düşüncelerinizi aracısız olarak doğrudan bana ulaştırabilirsiniz: rektor@bozok.edu.tr (gönderilen tüm mailler bizzat tarafımdan tek tek okunmakta ve değerlendirilmektedir.)

 

 • Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Disiplin Yönetmeliği Resmi Gazetede*Yeni*
  Tarih:18.08.2012| Devamı
 • 2012/16 sayılı Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve eylem Planı
  Tarih:31.07.2012| Devamı
 • YÖK, öğretim üyesi yetiştirmenin esaslarını değiştirdi.
  Tarih:06.07.2012| Devamı
 • 657'nin kademe ilerlemesi hükümleri akademik personele uygulanır mı?
  Tarih:25.06.2012| Devamı
 • Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Taşınmazları ile ilgili yapılacak işlemler hakkında 2012/15 sayılı Başbakanlık genelgesi
  Tarih:18.06.2012| Devamı
 • Tehdit Altındaki İncinebilinir Gruplar ve Özellikle Kadınların Korunması kitabı
  Tarih:15.06.2012| Devamı
 • Onuncu Kalkınma Planı Hazırlıkları ile ilgili 2012/14 sayılı Başbakanlık Genelgesi
  Tarih:05.06.2012| Devamı
Copyright © 2011 Bozok Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı